Sociopāta tests: kā noteikt, vai kādam ir antisociālas personības traucējumi

5
Sociopāta tests: kā noteikt, vai kādam ir antisociālas personības traucējumi

Lielākā daļa no mums, par laimi, ikdienā nesaskaras ar cilvēkiem, kuriem ir sociopātiskas tendences. Tomēr ik tik bieži dzīvē (vai plašsaziņas līdzekļos, vai daiļliteratūrā!) mēs sastopam kādu, kurš, šķiet, atbilst definīcijai. Viņi tik maz ciena apkārtējos vai, šķiet, regulāri nodara pāri citiem bez sirdsapziņas pārmetumiem, ka mēs jautājam, vai viņi varētu būt sociopāti.

Mēs varētu domāt, vai ir kāds veids, kā novērtēt viņu sociopātiskās tendences – sava veida sociopātu tests. Turklāt mēs, iespējams, vēlēsimies uzzināt tādas lietas kā sociopāta definīcija, kā psihologi diagnosticē sociopātus, vai sociopātiju var “ārstēt” un, iespējams, vissvarīgāk, kā saglabāt savu garīgo veselību, ja kāds no mūsu dzīves šķiet. būt sociopāts.

Kas ir sociopāts?

Lai gan katram no mums var būt brīva vārda “sociopāts” definīcija, psiholoģijas un psihiatrijas pasaulē sociopāts ir kāds, kurš cieš no personības traucējumiem, kas pazīstami kā “antisociālas personības traucējumi”.

Ir 10 pamata personības traucējumi, tostarp antisociāli personības traucējumi, narcistiski personības traucējumi un robežas personības traucējumi. Personības traucējumi atšķiras no citām garīgās veselības diagnozēm, piemēram, depresijas vai bipolāriem traucējumiem, jo ​​tie ir statiskāki un vairāk saistīti ar kāda cilvēka raksturīgo personību, nevis emocionālo stāvokli.

Personības traucējumi, piemēram, antisociāli personības traucējumi, parasti tiek pamanīti brīdī, kad kāds sasniedz pusaudža vecumu vai agrīnu pilngadību, un tiem ir raksturīga pārejoša un satraucoša uzvedība.

Saskaņā ar Amerikas Psihiatru asociācija (APA), cilvēkiem ar antisociāliem personības traucējumiem ir “citu personu tiesību neievērošanas vai pārkāpšanas modelis”. Kāds ar šiem personības traucējumiem “var neatbilst sociālajām normām, var atkārtoti melot vai maldināt citus vai rīkoties impulsīvi”.

Nav sociopāta testa, bet antisociālie personības traucējumi ir uzskaitīti Garīgo traucējumu diagnostikas un statistikas rokasgrāmatā (DSM-5), kas ir standarta garīgo traucējumu klasifikācija, ko izmanto garīgās veselības speciālisti Amerikas Savienotajās Valstīs. Psihiatrs vai ārsts var diagnosticēt antisociālus personības traucējumus, pamatojoties uz šiem kritērijiem.

Kāda ir atšķirība starp sociopātu un psihopātu?

Ne “sociopāts”, ne “psihopāts” netiek lietoti psiholoģijā vai psihiatrijā. Tie ir sarunvalodas termini, lai aprakstītu kādu, kam ir impulsīva, neapdomīga personība un kuram trūkst elementāras empātijas pret citiem. Sociopāti, kā to definē lielākā daļa cilvēku, mēdz vairāk dalīties ar cilvēkiem, kuriem diagnosticēti antisociāli personības traucējumi. Psihopāti neparasti tiek uzskatīti par novirzošākiem un vardarbīgākiem — viņiem ir mazāka iespēja iekļauties sabiedrībā nekā sociopātiem.

Kam attīstās antisociāli personības traucējumi?

Nav skaidrs, kāpēc daži cilvēki kļūst par sociopātiem vai attīstās antisociāli personības traucējumi. Teorijas ietver ģenētiskās tendences, kā arī vides faktorus. Cilvēkiem, kuru bioloģiskie radinieki ir slimi ar šo traucējumu, visticamāk, viņiem pašiem tas ir — tas var būt ģenētikas dēļ, bet tas var būt arī tādēļ, ka viņus audzina kāds ar šo traucējumu. Tiem, kuri aug ļaunprātīgās vai nolaidīgās mājās vai kurus audzina ģimenes locekļi, kuri ļaunprātīgi lieto alkoholu, ir lielāka iespēja attīstīt šo traucējumu. Vīriešiem ir lielāka iespēja attīstīt antisociālus personības traucējumus nekā sievietēm.

Antisociālas personības traucējumu simptomi

Atkal, lai gan nav īpaša “sociopātiskā testa”, DSM-5 ir noteikti kritēriji, kas apraksta kādu, kam ir antisociāli personības traucējumi. Šie kritēriji ietver:

 • Regulāri fiziski vai emocionāli pārkāpj citus
 • Nestabilitāte darbā un mājas dzīvē
 • Parādās agresijas un aizkaitināmības pazīmes
 • Nežēlīgs, saskaroties ar nepareizu rīcību
 • Bieži vien bezatbildīgi
 • Augsts impulsivitātes līmenis
 • Meli un tīša maldināšana
 • Uzvedības problēmas bērnībā; bieži tiek diagnosticēti uzvedības traucējumi

Citi šī personības traucējuma simptomi vai uzvedības modeļi ir:

 • Nespēja veidot ciešas draudzības vai attiecības
 • “Auksta” vai nejūtīga personība
 • Vielu lietošanas problēmas
 • Nokļūst nepatikšanās ar likumu
 • Augstākā attieksme un nespēja atzīt kļūdas
 • Iebiedēšanas izturēšanās — draudu izmantošana personisku konfliktu risināšanai
 • Nespēja mācīties no kļūdām vai atzīt savu kļūdu
 • Noteikumu pārkāpšana, melošana
 • Manipulatīva
 • Līdzjūtības trūkums, nespēja just līdzi citiem
 • Agresīva un dažreiz vardarbīga uzvedība
 • Garīgās veselības problēmas var ietvert runas par pašnāvību vai pašnāvības draudiem

Perspektīva antisociālas personības traucējumiem

Tā kā viena no galvenajām antisociālu personības traucējumu pazīmēm ir nespēja piedzīvot vai paust nožēlu vai atzīt, ka ir izdarījis kaut ko nepareizi, kādam var būt ļoti grūti atzīt, ka viņiem varētu būt traucējumi. Pat ja viņi tiek mudināti meklēt personības traucējumu novērtējumu, viņi var atteikties. Šo iemeslu dēļ kādam var būt ļoti grūti pat iegūt antisociālas personības traucējumu diagnozi.

Ir arī grūti ārstēt traucējumus, pat ja ārstēšana ir sākusies — atkal, jo pretestība no personas, kurai ir traucējumi. Tomēr slimības ārstēšana, kas var ietvert psihoterapiju un medikamentus, pastāv, un tā var būt noderīga pacientiem, kuri vēlas apņemties uzlaboties. Dažreiz tie, kuriem ir personības traucējumi, sāk terapiju citiem garīgās veselības stāvokļiem, piemēram, depresijai, un pēc tam saņem personības traucējumu diagnozi.

Kā kāds tiek diagnosticēts kā sociopāts?

Lai gan internets var būt pārpildīts ar “sociopātu testiem”, ko izmēģināt, vienīgā persona, kas var diagnosticēt sociopātu vai kādu ar antisociāliem personības traucējumiem, ir ārsts vai psihiatrs.

Antisociālas personības traucējumu novērtējums var ietvert:

 • Personas garīgās veselības novērtējums: domas, jūtas, uzvedība, ģimenes vēsture, attiecību vēsture
 • Pilna slimības vēsture
 • Simptomu novērtējums, pamatojoties uz kritērijiem, kas uzskaitīti Garīgo traucējumu diagnostikas un statistikas rokasgrāmatā (DSM-5)

Lai gan antisociālas personības traucējumu simptomi var izpausties jau pusaudžu gados, tos parasti diagnosticē tikai 18 vai vairāk gadu vecumā.

Vai sociopātam ir nepieciešama ārstēšana?

Sociopātu vai kādu ar antisociāliem personības traucējumiem nevar izārstēt viens pats, un pat kāds, kuram ir ciešas attiecības ar viņiem, nevar tos novērst. Viņiem ir jābūt gataviem atzīt, ka viņiem ir problēma, jāmeklē ārstēšana un jābūt gataviem ievērot ārstēšanas plānu. Atkal, šīs lietas parasti un diemžēl nenotiek ar kādu, kam ir antisociāli personības traucējumi viņu spēcīgās pretestības dēļ.

Antisociālas personības traucējumu ārstēšanas iespējas ietver:

Kā tikt galā ar kādu, kurš ir sociopāts

Dzīvošana ar sociopātu vai antisociālu personības traucējumu var būt satraucoša un ārkārtīgi sarežģīta. Jūs varat bezgalīgi mēģināt mainīt šo personu vai panākt, lai viņš meklētu palīdzību savas slimības gadījumā, bet bez rezultātiem. Var ciest jūsu garīgā veselība, un jūs varat uzskatīt, ka esat kaut kādā veidā izraisījis vai pelnījis ārstēšanu, ko viņi jums atbrīvo.

Viena no vissvarīgākajām lietām, ko varat darīt, ja jums ir attiecības ar kādu, kam ir antisociāli personības traucējumi vai jebkādi personības traucējumi, ir nostiprināt stingras robežas. Var būt veidi, kā jūs varat ar viņiem sazināties, taču tas jādara drošā veidā, atbilstoši jūsu noteikumiem. Tas var nozīmēt ierobežotu kontaktu ar personu dažkārt vai sazināšanos tādos veidos, kas jums ir mazāk kaitīgi.

Ja jums ir ciešas attiecības ar sociopātu, iespējams, vēlēsities meklēt grupu terapiju, ja viņi vēlas piedalīties. Var būt grūti pārliecināt kādu ar antisociāliem personības traucējumiem meklēt individuālu terapiju, taču viņi var būt gatavi kopā ar jums doties uz grupu konsultācijām vai laulības terapiju. Pat tas var izrādīties izaicinoši.

Iespējams, vissvarīgākais jums, saskaroties ar sociopātu, ir atcerēties, ka jūs neesat vainīgs un ka ir ierobežojumi tam, ko varat darīt, lai mainītu šo personu, ņemot vērā viņa traucējumu raksturu. Savas garīgās veselības, kā arī citu šīs personas dzīvē iesaistīto cilvēku garīgās veselības aizsardzība varētu būt labākais un produktīvākais veids, kā tikt galā un dzīvot veselīgu, līdzsvarotu dzīvi.

Ja jums ir grūtības ar kādu, par kuru jums ir aizdomas, ka viņiem ir antisociāli personības traucējumi, apsveriet iespēju sarunāties ar licencētu tiešsaistes terapeitu — ērts, lēts pirmais solis.

Talkspace rakstus raksta pieredzējuši garīgās veselības un labsajūtas atbalstītāji; to pamatā ir zinātniski pētījumi un uz pierādījumiem balstīta prakse. Mūsu klīnisko ekspertu komanda (dažādu specialitāšu terapeiti un psihiatri) rūpīgi pārskata rakstus, lai nodrošinātu, ka saturs ir precīzs un atbilst pašreizējiem nozares standartiem.

Mūsu mērķis Talkspace ir sniegt visjaunāko, vērtīgāko un objektīvāko informāciju par tēmām, kas saistītas ar garīgo veselību, lai palīdzētu lasītājiem pieņemt pārdomātus lēmumus.

Rakstos ir ietverti uzticami trešo pušu avoti, uz kuriem tekstā ir tieša saite vai kas ir norādīti apakšā, lai lasītājus novirzītu tieši uz avotu.