Meža nozare iztur Covid-19 bloķēšanu

0
Meža nozare iztur Covid-19 bloķēšanu

Kriss Čepmens

Kā SA mežsaimniecības nozare izdzīvo bloķēšanas un neskaidrās nākotnes dēļ…

Mežsaimniecības Dienvidāfrikas (FSA) komanda, kas pārstāv kokaudzētājus, lēš, ka aptuveni 60–70% Dienvidāfrikas meža nozares uzņēmumu ir spējuši turpināt darbību bloķēšanas periodā, lai gan samazinātā līmenī personāla ierobežojumu dēļ. , darbības izaicinājumi un globālā un iekšzemes pieprasījuma kritums.

Tas ir saistīts ar faktu, ka mežsaimniecības nozare ir pasludināta par būtisku pakalpojumu, ciktāl tā piegādā preces un pakalpojumus, ko izmanto tādu būtisku preču ražošanai kā higiēnas un enerģētikas produkti, pārtikas un farmācijas preču iepakojumi, kā arī paletes un tvertnes uzglabāšanai un tvertnēm. būtisku priekšmetu izplatīšana.

Lielākā daļa celulozes, iepakošanas un šķeldas rūpnīcu darbojas, bet samazinātā apjomā, jo pandēmija ir nopietni izjaukusi tirgus visā pasaulē.

Pastāvīgo klientu pasūtījumu samazinājums ir licis šķeldas rūpnīcām atrast jaunus klientus, un šajā ziņā ir gūti daži panākumi. Tas ļaus šķeldas eksportētājiem turpināt darbu, jo tas palielina risku, ka pārāk mazos grozos būs pārāk daudz olu.

Uzņēmums Sappi ir paziņojis, ka ir apturējis darbu pie Sappi-Saiccor rūpnīcas paplašināšanas un modernizācijas projekta, kura mērķis ir palielināt rūpnīcas šķīstošās koksnes celulozes ražošanas jaudu no 780 000 tonnām gadā līdz 890 000 tonnām gadā. Tas ir bloķēšanas ierobežojumu, kā arī izaicinošās tirdzniecības vides un nenoteiktības un traucējumu sekas tirgū. Tas, visticamāk, turpmāk ietekmēs Sappi-Saiccor ārējos šķiedras piegādātājus.

FSA ziņo, ka pieprasījums pēc mežsaimniecības produktiem visā nozarē ir samazinājies par 21% līdz 30%. Jo īpaši iekšzemes pieprasījums pēc gandrīz visiem produktiem (izņemot celulozi) ir samazinājies, jo ražotāji, kas atrodas zemāk vērtības ķēdē, cīnās par ražošanas saglabāšanu.

Lieli vertikāli integrēti mežsaimniecības uzņēmumi, kuriem ir savi kokmateriālu resursi, samazina no ārējiem piegādātājiem iegādātās koksnes apjomu, cenšoties ierobežot izmaksas un aizsargāt savas naudas plūsmas.
Tās nav labas ziņas privātajiem koku audzētājiem, kopienas mežsaimniecības uzņēmumiem un mazajiem audzētājiem, kuri ir atkarīgi no šiem tirgiem.

Tomēr, ja pašreizējam Covid vīrusa pandēmijas scenārijam ir negatīva ietekme, tas nozīmē, ka koki turpina augt bloķēšanas laikā, tāpēc, kad bizness stabilizējas un pieprasījums atkal palielinās, ir nepieciešams iegūt vairāk kokmateriālu.

Neskatoties uz bloķēšanas izaicinājumiem, martā tika izpildīti 91–99% nozares algu saraksta, liecina FSA dati. Tomēr to kompensē pagaidu un nepilnas slodzes darbinieku skaita samazināšanās šajā nozarē.

FSA sagaida, ka 81–90% no meža sektora algām tiks segti aprīļa beigās, kad bloķēšanu plānots pāriet uz ceturto posmu.

Mežsaimniecības darbuzņēmēji
Lielākā daļa mūsu vairāk nekā 300 mežsaimniecības darbuzņēmēju joprojām strādā, lai gan pasūtījumi samazinās. Kāds kolēģis, kurš ceļoja KZN, nesen ziņoja, ka ceļmalas noliktavās redzējis kokmateriālus. Mills ir apņēmušies ņemt kokmateriālus, kas jau ir nocirsti saskaņā ar esošajiem piegādes līgumiem, taču iesaka piegādātājiem pārtraukt jaunu kokmateriālu ieguvi, kamēr nav nodrošināti stingri pasūtījumi un izveidota loģistika.

SA Mežsaimniecības darbuzņēmēju asociācijas izpilddirektors Jāps Stīnkamps pastāstīja SA Forestry, ka īpaši mežsaimniecības darbuzņēmēji ir nopietni traucējuši sociālo distancēšanās noteikumu ievērošanas prasību dēļ, kas padara šīs darbietilpīgās darbības daudz grūtāk vadāmas. Līdz ar to daži uzņēmumi bloķēšanas laikā ir pārtraukuši mežizstrādes darbību savos stādījumos.

Liels ražas novākšanas darbuzņēmējs, ar kuru es runāju, teica, ka viņu darbība, kas ir pilnībā mehanizēta, turpinās gandrīz kā parasti. Viņi ir nodrošinājuši transportu, lai palīdzētu operatīvajiem darbiniekiem nokļūt vietā un no tās, lai izvairītos no nepieciešamības izmantot taksometrus, kamēr administrators strādā no mājām.

Viena no problēmām, kas ietekmē darbuzņēmējus un citus nozares piegādātājus, ir tā, ka dažās jomās iestādes nepieņems vai nevēlas pieņemt dokumentāciju, ko viņu darbinieki nēsā, jo viņi neredz skaidru saikni ar būtisku pakalpojumu. Tas ir pastāvīgs izaicinājums visā nozarē, jo vietējām iestādēm ir grūti konsekventi piemērot bloķēšanas noteikumus.

Iekārtu piegādātāji
Mežsaimniecībā izmantojamo mežizstrādes, pārstrādes un zemes sagatavošanas iekārtu piegādātāji joprojām šķērso bloķēšanas periodu. Divi ievērojamie aprīkojuma piegādātāji, ar kuriem es runāju, teica, ka viņi joprojām piegādā detaļas un tehniskos pakalpojumus darbuzņēmējiem, kuri izmanto savas mašīnas, un viens pat ir saņēmis pasūtījumu jaunai novākšanas galvai vidus bloķēšanai.

Zāģēšana
Zāģēšanas nozarē aina ir drūma. Tās kokzāģētavas, kuru primārie produkti tiek uzskatīti par būtiskiem pakalpojumiem, piemēram, kastes, tvertnes, iepakojuma materiāli un paletes, ko izmanto pārtikas, farmācijas produktu transportēšanai un izplatīšanai, turpina savu darbību. Tomēr kokzāģētavas, kas koncentrējas uz nebūtisku priekšmetu, piemēram, kokmateriālu ražošanu būvniecībai un veikalu aprīkojumam, ir slēgtas. Dažas no lielajām kokzāģētavām ir starp tām, kas ir slēgtas uz piektā posma bloķēšanas laiku, jo to produkti netiek uzskatīti par būtiskiem.

Tomēr nozare ir optimistiski noskaņota, ka paisums varētu mainīties, ja valdība ar Cilvēku apmetņu departamenta starpniecību īstenos ierosināto zemo izmaksu mājokļu shēmu, lai dažos apgabalos samazinātu iedzīvotāju blīvumu.

Rojs Sautijs no SASA saka, ka nodarbinātības situācija kokzāģēšanas nozarē ir “smaga”.

“Lielākā daļa kokzāģētavu krasi samazina ražošanu,” sacīja Rojs. “Daudzi no viņiem piesakās UIF palīdzības fondiem, lai viņi varētu turpināt maksāt darbiniekiem, bet cik ilgi tas var turpināties?”

Apstrādāti stabi
Apstrādātā stabu nozare ir tajā pašā laivā. “Nozare asiņo,” saka Brūss Brīds, SA Koksnes konservētāju asociācijas izpilddirektors.

Viņš teica, ka apstrādātie stabu ražotāji, kas piegādā lauksaimniecības tirgu, tiek uzskatīti par būtiskiem pakalpojumiem, un tie joprojām saņem dažus pasūtījumus, lai gan apjomi ir krietni samazinājušies. Stabu ražotāji, kas veic piegādes būvniecības, žogu un mēbeļu tirgos, ir slēgti bloķēšanas dēļ.

Pārraides un telefona stabu ražotāji joprojām darbojas, taču pieprasījums ir krietni samazinājies. Šis nozares segments ir ļoti atkarīgs no eksporta uz Āfriku, kas bija smagi nomākta pat pirms koronavīrusa pandēmijas.

Neskaidra nākotne
Tagad, kad aprīļa beigās ir paredzēts pāriet uz ceturto posmu (daļēja bloķēšana), ir dažas labas ziņas, jo tiks atcelti ierobežojumi papīra (100% darbaspēka) un būvmateriālu (kopņu, koka un kartona) ražotājiem. – 50% darbaspēka. Tomēr galvenais izaicinājums, kas nodarbina gan valdību, gan uzņēmumu īpašniekus, ir nākotnes nenoteiktība. Kā šī koronavīrusa pandēmija risināsies dažu nākamo mēnešu laikā un pat dažu nākamo gadu laikā? Kā izdzīvot nemierīgajā tagadnē un kā no jauna iesaistīties un iedarbināt ekonomiku, kas pēdējā pusotra mēneša laikā ir nonākusi brīvā kritienā?

Jau tagad pasaules meža produktu sektorā ir izskanējusi frāze “force majeure”, jo uzņēmumi nespēj pildīt savas līgumsaistības tādu apstākļu dēļ, kurus viņi nevar ietekmēt.

Covid-19 infekcijas statistika Dienvidāfrikā liecina par palēnināšanās pazīmēm, tāpēc ir lielas cerības, ka izvairīsimies no masveida infekciju pieauguma un dzīve pamazām atgriezīsies ierastajās sliedēs. Tomēr nedēļa ir ilgs laiks Covid-19 pandēmijā, tāpēc mums būs jāgaida un jāskatās, kas notiks.

Pandēmijas sociāli ekonomiskā ietekme būs vēl viena līknes bumba, kas būtiski ietekmēs mežsaimniecības nozari un visu valsti turpmāk. Labojums – visai pasaulei!