Ko darīt, ja jums ir “narcistisks tēvs” — Talkspace

3
Ko darīt, ja jums ir “narcistisks tēvs” — Talkspace

Ietekme uz bērnu ar tēvu ar NPD

Tēvi ar narcistiskiem personības traucējumiem var būtiski ietekmēt viņu bērnus. Tomēr sekas var atšķirties atkarībā no meitām un dēliem.

Ietekme uz meitu

Meitas ar tēviem, kuriem ir NPD, bieži apgalvo, ka viņu tēti nekad nav spējuši viņiem dot to, kas viņiem bija vajadzīgs, augot. Viņiem parasti šķiet, ka viņu attiecības ir nepiepildītas. Tas ir arī normāli, ja viņi atceras, ka viņiem ir jāsacenšas ar saviem brāļiem un māsām, lai vispār iegūtu vecāku laiku vai mīlestību no saviem narcistiskajiem tēviem.

Dažas pieaugušas meitas saka, ka toksiskajām attiecībām joprojām ir liela ietekme uz viņu dzīvi. Daudzi jūtas pastāvīgi neaizsargāti un vienmēr ir pakļauti spiedienam darīt labāk, pat būdami pieauguši. Cilvēki, kuri cieš no narcistiskiem personības traucējumiem, bieži ir perfekcionisti, un tēvi var likt saviem pieaugušajiem bērniem, īpaši meitām, justies nedrošiem un nepiemērotiem, nespējot un nepelnītiem saņemt mīlestību.

Ietekme uz dēlu

Zēni, kuri aug kopā ar tēviem, kuriem ir narcistiski personības traucējumi, var justies tā, it kā viņi nekad netiktu sasniegti. Dažreiz tēvi var kļūt konkurētspējīgi ar saviem dēliem. Viņi var aiziet tik tālu, ka apzināti par katru cenu izcīnīs uzvaru pret saviem dēliem, pat vismazākajās spēlēs. Turklāt viņi, visticamāk, izbaudīs uzvaru līdz galam un būs nepiemēroti.

Dēli, kuru tēvi izrāda narcistisku uzvedību, var justies uzvarēti, it kā viņi nekad nespēs līdzināties tēvam vai pārspēt tēvu. Ja viņiem izdosies, tas varētu būt nenozīmīgi, un tēvs var noniecināt uzvaru, liekot dēlam turpināt justies otršķirīgam.

Protams, katram bērnam — pat veselīgām attiecībām — ir unikāla dinamika ar savu tēvu. Tomēr NPD tēva nespēja just līdzi saviem bērniem vai pat izrādīt pamata rūpes par viņiem ir kopīga.

“Narcistiska tēva figūra var negatīvi ietekmēt cilvēka pašcieņu un vispārējo iekšējo vērtību sistēmu, kas var būt attiecību virzītājspēks visas dzīves garumā. Rezultātā cilvēks var piedzīvot divkāršu emocionālu reakciju, nekad nepārliecinoties, kā arī justies pakļautam kauna vai vainas apziņai. Sarunas ar terapeitu var būt atbalstošs veids, kā apstrādāt šo pieredzi un virzīties uz priekšu.

Talkspace terapeite Elizabete Keohana, LCSW-C, LICSW, LCSW