Kā noteikt robežas ar “narcistu” — Talkspace

3
Kā noteikt robežas ar “narcistu” — Talkspace

Kādas robežas man vajadzētu noteikt ar kādu ar narcistiskiem personības traucējumiem?

Pirmais solis, lai noteiktu robežas ar kādu, kam ir narcistiski personības traucējumi, ir vairāk izpratne par pašiem traucējumiem.

Narcistisks personības traucējums tiek definēts kā kāds, kuram nav empātijas par to, kā viņu uzvedība un darbības ietekmē cilvēkus viņu dzīvē. Viņiem ir intensīva vajadzība pēc apbrīnas un parādīt grandiozitātes modeļus. Viņi bieži nespēj uzņemties atbildību un savā dzīvē mēdz dominēt attiecībās.

NPD ir salīdzinoši izplatīts garīgās veselības stāvoklis Amerikas Savienotajās Valstīs, un tas ir vairāk izplatīts vīriešiem nekā sievietēm. Cilvēki ar šo traucējumu jūtas tiesīgi brīvi un atklāti izmantot cilvēkus savā dzīvē. Jūs varat justies pilnvaroti, mācoties reaģēt uz viņu prasīgo, uzmācīgo un kontrolējošo uzvedību, nosakot stingras, pastāvīgas robežas.

Narcistiski personības traucējumi un robežas var šķist neiespējami, bet jūs varat to izdarīt. Šeit ir dažas robežas, kuras jūs varētu vēlēties noteikt, lai pasargātu sevi no “narcistiskas mātes”, “narcistiskas tēva” vai partnera.

Ir svarīgi atzīmēt, ka, ja jums ir attiecības (romantiskas vai ģimenes) ar kādu, kam ir narcistiski personības traucējumi, un tas ir kļuvis aizskarošs vai toksisks, ar robežām var nepietikt. Ja neesat drošs, jums pēc iespējas ātrāk jāatsakās no attiecībām.

Neļaujiet viņiem runāt ar jums tā, kā viņi vēlas

Kāds ar narcistiskiem personības traucējumiem var mēģināt izmantot savus vārdus, lai jūs sāpinātu. Ja jums nepatīk tas, kā ar jums runā, jums ir tiesības to pateikt Man vajag, lai tu ar mani tā nerunā.

Sadarbojoties ar narcisistu, jums jābūt pārliecinošam attiecībā uz savām robežām un viņiem skaidri jāpaskaidro, kas tās ir. Piemēram, ja jums nepatīk kaut kas, ko viņi vēlas, lai jūs darītu, pastāstiet viņiem priekšā un pieturieties pie sava. Neļaujiet viņiem piespiest jūs to darīt.”

Talkspace terapeits Bisma Anwar, LMHC

Neļaujiet viņiem izturēties pret jums necieņu vai aizvainojoši

Jā, vārdi var būt aizskaroši, bet arī tas, kā kāds pret jums izturas. Pārliecinieties, ka jums ir labi ar to, kā pret jums izturas attiecībās, īpaši, ja tas attiecas uz kādu, kam ir narcistiski personības traucējumi. Ja jūtaties necienīts, ievainots vai esat piedzīvojis narcistisku gāzu apgaismojumu, dariet viņiem zināmu, ka ar to jūs neesat kārtībā.

Lūdziet viņus neizpaust jūsu personisko informāciju ar citiem

Jūsu personiskā informācija pieder jums. Kāds ar NPD var mēģināt izmantot jūsu personīgo pieredzi un informāciju pret jums. Esiet ļoti skaidri par to, kas jūs esat, un jums nav labi, ja viņi dalās.

Pieprasiet, lai viņi respektē jūsu uzskatus un domas

Ikviens ir pelnījis, lai viņu viedokļi un domas tiktu uzklausītas. Ja jūs nejūtaties cienīts, robežu noteikšana ar kādu, kam ir narcistiski personības traucējumi, var palīdzēt jums justies uzklausītam, lai jūs varētu justies vairāk novērtēts attiecībās.

Uzstāj, lai viņi klausās, kad saki “nē”

Robežu noteikšana neko nenozīmēs, ja jūs neuzstāsit, ka tās tiek ievērotas. Ja kaut kam stingri sakāt nē, pārliecinieties, ka esat uzklausīts. Ja jūs neuzklausa, jums vajadzētu justies ērti, atrodot attālumu attiecībās. Jūsu jūtas ir pamatotas, svarīgas, un tās ir jārespektē, īpaši kad jūs atklāti un klaji paužat, pret ko esat pret vai ko nevēlaties.

Pieprasiet savu personīgo telpu, kad tā jums ir nepieciešama

Mums visiem dzīvē ir vajadzīga telpa. Tā ir svarīga pašaprūpes sastāvdaļa. Ja jūtaties nosmacis vai pārpildīts, varat lūgt kādu personisku telpu. Veltiet laiku, lai darītu kaut ko tādu, kas liek jums justies labi.

Pārliecinieties, ka jums ir labi ar attiecību fiziskajiem un seksuālajiem aspektiem

Jums vajadzētu justies droši katrās attiecībās savā dzīvē. Tas attiecas pat (vai varbūt īpaši) attiecībās ar kādu, kam ir narcistiski personības traucējumi. Droša sajūta var būt saistīta ar fiziskajām attiecībām, kas jums ir ar kādu, vai arī jūsu attiecību seksuālās daļas. Jebkurā gadījumā jūs esat pelnījis justies ērti visos veidos un aspektos. Jums vajadzētu justies pārliecinātam, paužot savas vajadzības un robežas šajās jomās.

Pārliecinieties, ka jūsu finansiālās attiecības ir taisnīgas un pieņemamas

Finanšu ļaunprātīga izmantošana ir sarežģīta un bieži nerunāta daudzu attiecību sastāvdaļa. Ja atrodaties situācijā, kad kādam ar NPD ir finansiāla kontrole pār jums, neatkarīgi no tā, vai viņš ir narcistisks ģimenes loceklis vai narcistisks dzīvesbiedrs, viņš to var izmantot kā spēka spēli. Visām jūsu dzīves finansiālajām attiecībām ir jābalstās uz vienlīdzību un kaut ko tādu, kas jums patīk.