Kā doties pārgājienā kalnos – HikingGuy.com

2
Kā doties pārgājienā kalnos – HikingGuy.com

Kalnu pārgājieni iemieso to, kas ir pārgājieni: elpu aizraujoši skati, svaigs gaiss un labs treniņš. Šeit ir sniegts ceļvedis, kā droši doties pārgājienā pa kalniem.

Kalnu pārgājiena plānošana

Pirmais pārgājiena padoms ir vairāk saistīts ar gaidu uzstādījumu, nevis tehniku. Ja parasti pārgājienā ar ātrumu 2–3 jūdzes stundā (kas ir diezgan normāli), sagaidiet, ka, dodoties pārgājienā kalnā, nobrauksiet 0,5–1,5 jūdzes stundā. Ja taka ir laba, jūsu cienīgais ātrums parasti var būt jūsu parastajā tempā, bet, ja pienācīgais ceļš ir akmeņains vai grūts, sagaidiet, ka iet aptuveni tikpat lēni kā ejot augšup.

Ir svarīgi iegūt aptuvenu aptuvenu aprēķinu par to, cik ilgi, jūsuprāt, pavadīsiet taku, lai dotu sev pietiekami daudz laika atgriezties pirms tumsas vai sliktiem laikapstākļiem. Šis kalnup pārgājienu kalkulators darbojas labi, taču iemācīties novērtēt savu laiku savā galvā ir vienkārša un laba prasme.

plānojat pārgājienu klēpjdatorā
Es izmantoju tiešsaistes rīkus, piemēram GaiaGPS un GPS vizualizētājs lai plānotu savus pārgājienus, pēc tam nosūtiet tos uz manu pārgājienu GPS.

Jums arī jāsaskaņo savas cerības ar fizisko piepūli. Garīgi samierinieties ar to, ka nedaudz pasvīsīsit, pārliecinieties, ka esat paēdis, un līdzi ir ēdiens un ūdens. Lielākos augstumos jūs varat zaudēt apetīti, tāpēc ziniet to un piespiediet sevi ēst regulāri.

Kalnu laikapstākļi

Jūs vēlaties pārbaudīt laikapstākļus kalnam, pa kuru dodaties pārgājienā. Vienkārša Google meklēšana parasti palīdzēs. Svarīgi atzīmēt, ka kalnos laiks bieži ir vēsāks un vējaināks, un laika apstākļi var ātri mainīties.

Kopumā jūs varat sagaidīt, ka temperatūra pazemināsies par aptuveni 5 grādiem F uz katrām 1000 pēdām, uz kurām uzkāpjat. Ja dodaties pārgājienā vairāk nekā 5000 pēdu augstumā, koki izretinās un pazudīs, šķērsojot koku līniju. Kad esat pabraucis garām koku veidam, taka ir vairāk atklāta, vējš ir stiprāks, un vēja aukstums vēl vairāk pazemina temperatūru.

rime ledus uz Vašingtonas kalna
Rime ledus Vašingtonas kalna virsotnē 4. jūlijā.

Tā kā kalni spiež gaisu augšā un virs tiem, laikapstākļi var būt arī neparedzami, un bieži sastopamas vētras un zibeņi. Esmu sācis pārgājienu 80F laikapstākļos 4. jūlijā, lai virsotnē atrastu puteni. Tāpēc jums ir jāsagatavojas sliktākajam.

pērkona negaiss kalnos
Pērkona negaiss satricinās manu pasauli. Es cenšos savu kalnu pārgājienu veikt agri, lai izvairītos no vēlas pēcpusdienas pērkona negaisiem.

Kalnu pārgājieni ziemā

Ja vien jums nav pieredzes pārgājienos kalnos sniegā un ledū, nedariet to. Lielākajā daļā kalnu ir sniegs un ekstrēmi apstākļi no rudens līdz vēlam pavasarim. Piemēram, Kalifornijas dienvidos Baldy kalna pārgājiens ir jautrs, ainavisks dienas pārgājiens vasarā, bet ziemā pārgājieni ir gājuši bojā. Izdariet sev labu un saglabājiet pārgājienu, kad būs labāki laikapstākļi. Parasti kalni sāk atkausēt maija beigās.

pārgājiens sniega pārgājienā mt Whitney
Mans draugs, kurš devās pārgājienā Vitnija kalnā pēc sniega. Ievērojiet kritumu labajā pusē. Pārgājiens parasti ilgst 12-15 stundas. Viņam vajadzēja 22. Manā grāmatā nav jautra diena.

Ja vēlaties pārbaudīt, vai jūsu pārgājienā ir sniegs, izlasiet šo rokasgrāmatu.

Aprīkojums kalnu pārgājieniem

Jūs vēlaties nēsāt īpaši siltus slāņus un ūdensizturīgu apvalku. Ziemas cepure saglabā ķermeņa siltumu, un to ir viegli uzvilkt pārgājiena laikā. Sagatavojieties ziemai līdzīgiem apstākļiem. Parasti, ceļojot augšup, jūs svīsīsit, tāpēc, sasniedzot virsotni ar slapju ķermeni, kas ir pakļauts vējam, jūs vēlaties uzvilkt kaut ko siltu.

krīzes briesmas kalnā
Viegla pufīga jaka ir ideāls slānis, ko iesaiņot kalna virsotnē. Šī REI dūnu jaka ir par pieņemamu cenu, izturīga un darbojas labi.

Pārliecinieties, vai jūsu pamatslānis ir sintētisks vai vilnas audums, kas izvada mitrumu. Es arī valkāju vizieri, lai sviedri neizplūstu acīs. Es dodu priekšroku vieglākiem pārgājienu zābakiem. Katrai uncei ir nozīme, kad tūkstošiem reižu paceļat un nolaižat kājas.

Tā kā jūs svīsit un piepūlēsit vairāk nekā parastā pārgājienā, jums būs nepieciešams daudz ūdens un pārtikas. Man ir izolēts ūdens pūslis, un es ēdu uzturvielām bagātus superfood batoniņus. Reizēm paņemu līdzi arī savu Jetboil plīti un kaut ko siltu ēdamu. Nav nekā tāda, kā ieturēt siltu ēdienu auksta kalna virsotnē.

cris Hazzard ēd no jetboil plīts
Izbaudu karstu ēdienu no manas Jetboil plīts Katskilas kalnos.

Vēl viena iespēja ir pārgājienu nūjas. Es tos parasti izmantoju, kāpjot kalnos. Tie palīdz “pavilkt mani uz augšu” stāvos posmos, bet es tos ļoti augstu vērtēju stāvos nogāzēs, kad ir grūti noturēties uz vaļīgiem netīrumiem vai akmeņiem. Tas it kā palīdz arī jūsu ceļgaliem, taču es to nevaru pierādīt. Pārgājienu nūjas mūsdienās ir īpaši vieglas, un, ja nevēlaties tās izmantot, tās sabrūk un iederas jūsu pakā. Pamēģini viņiem.

Es arī ceļoju ar nelielu avārijas bāku. Tas ir manas dūres lielumā, darbojas jebkurā pasaules vietā un brīdina par meklēšanu un glābšanu, nospiežot pogu. Tā ir apdrošināšanas polise neparedzētiem gadījumiem. Ja es nokrītu un salaužu kāju vai ja draugs nokrīt, sasit ar galvu un paliek bezsamaņā, es varu izsaukt glābēju. Man tas ir izmaksu vērts. Manā vieglajā iepakojumā ir arī neliels avārijas komplekts.

acr resqulink ir mazs
Avārijas bāka ir patiešām maza — iemetiet to savā iepakojumā un ziniet, ka esat aizsargāts.

Kalnu pārgājiena temps un ritms

Liela kļūda, ko cilvēki pieļauj, dodoties kalnup pārgājienā, ir tā, ka viņi sper lielus, ierobežojošus soļus. Tas jūs ātri nogurdinās, jo jūs aktivizējat savas lielākās muskuļu grupas, piemēram, paceles cīpslas.

Pārgājiena padoms ir spert mazākus soļus (man patīk tos saukt par “mazuļa soļiem”), dodoties pārgājienā kalnup. Sāciet, uz pusi samazinot savu parasto soļa garumu. Sākumā tas jutīsies dīvaini, bet vienkārši pieturieties pie tā. Koncentrējieties uz atkāpšanos no pēdas vidus līdz priekšpusei. Tas aktivizē jūsu teļus un mazākas muskuļu grupas, kas ir paredzētas nelielām biežām aktivitātēm.

Kad esat nolaidis savu soli, jums ir nepieciešams temps. Pārliecinieties, ka jūsu īsie soļi nenoved pie ļoti ātra tempa. Saglabājiet savus soļus tādā pašā vai lēnākā ritmā nekā parasti ejot. Ideja ir nekad neiedziļināties “sarkanajā” zonā, kur jūs kļūstat vējains vai jūsu kājas deg. Jūs vēlaties koncentrēties uz īsiem, viegliem, regulāriem soļiem. Atkal, sākumā tas liksies neveikli, taču tā ir jārīkojas.

Ja pārgājiens ir garš vai sāk ieiet mīnusā un kļūst noguris, jāapstājas un jāatpūšas. Nav kauna apstāties, lai atvilktu elpu. Ļaujiet sirdsdarbības ātrumam noslīdēt līdz tādam līmenim, lai jūs varētu viegli sarunāties ar kādu, pirms sākat no jauna.

cris Hazzard balstās uz kalnu
Atspiedies pret koku ir jauks veids, kā atpūsties grūtā kāpumā.

Atpūtas pārtraukumi ir ne tikai laiks, lai atvilktu elpu, bet arī ēdiens, ūdens un apģērbs. Ja esat izsalcis vai sākat ēst zemā cukura līmeņa asinīs, jums nekavējoties kaut kas jāapēd. Tāpat iedzeriet dažus malkus ūdens, pirms esat izslāpis.

Pārgājieni augstumā

Nenovērtējiet par zemu augstuma ietekmi, it īpaši, ja dodaties pārgājienā kaut kur augstāk, nekā parasti dzīvojat. Lielākā daļa (parasto) cilvēku var sākt sajust augstuma ietekmi aptuveni 8000 pēdu augstumā. Augstumā gaiss kļūst plānāks, plaušās nokļūst mazāk skābekļa un līdz ar to arī mazāk izmantojamās degvielas. Es dzīvoju jūras līmenī un noteikti jūtu augstumu, kad dodos pārgājienos uz tādām vietām kā Soltleiksitija vai Klinšu kalni.

cris hazzard uz Vitnijas mt
Lai sagatavotos Vitnija kalnam, es parasti divas dienas pirms tam dodos uz aptuveni 12 000 pēdu augstumu, iepriekšējā dienā atpūšos aptuveni 8 000 pēdu augstumā, pēc tam uzkāpju līdz 14 500 pēdu augstumam.

Ir daži veidi, kā sagatavoties augstumam. Vienkāršākais veids ir pēc iespējas vairāk laika pavadīt lielā augstumā. Ir vecs kalnos kāpšanas sakāmvārds: “kāpiet augstu, gulējiet zemu”. Pieņemsim, ka vēlaties doties pārgājienā līdz 10 000 pēdu augstumam. Iepriekšējā dienā mēģiniet doties pārgājienā, teiksim, 8000 pēdu, pēc tam nolaidieties līdz apmēram 5000 pēdām un nākamajā dienā dodieties pārgājienā līdz 10 000 pēdām. Visi šie skaitļi ir hipotētiski, taču jūs iegūstat vispārīgu priekšstatu.

Otra lieta, ko varat darīt, ir uzlabot savu fizisko sagatavotību. Iekļaujot savstarpējos treniņus savā nedēļā, jūsu ķermenis varēs apstrādāt skābekli. Tātad jūs varat paveikt vairāk ar ierobežoto skābekļa daudzumu, ko saņemat. Un tas var būt acīmredzams, taču, jo lielāku ķermeņa svaru jūs nesāt kalnā, jo grūtāk jums būs jāstrādā. Tātad svara zaudēšana palīdzēs.

Augstuma slimība

Augstuma slimība, kas pazīstama arī kā akūta kalnu slimība vai AMS, var jūs nogalināt. Tas nav joks, un tas notiek, kad jūs paceļaties augstumā, pirms jūsu ķermenis ir gatavs. Sākotnējie simptomi var būt galvassāpes, reibonis, slikta dūša un elpas trūkums. Pēc tam sagaidiet neracionālu uzvedību, līdzsvara un koordinācijas zudumu, stipras galvassāpes, vemšanu un ārkārtējos gadījumos, komu un nāvi.

Es vienmēr esmu pārsteigts, kad redzu cilvēkus, kuri ignorē augstuma slimības pazīmes un turpina. To darot, jūs apdraudat ne tikai savu dzīvību, bet arī to cilvēku dzīvības, kuri varētu jūs glābt.

Pareizā rīcība, kad pamanāt augstuma slimības pazīmes, ir nekavējoties nolaisties. Jūs varat arī lietot Diamox vai Ibuprofen, lai mazinātu simptomus, bet jums joprojām ir jāsamazina. Ja jūsu simptomi ir ārkārtēji, nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību. Pretējā gadījumā simptomiem vajadzētu izzust nākamo dažu stundu vai dienu laikā.

Visbeidzot, saglabājiet hidratāciju augstākā augstumā. Sākotnējās dehidratācijas pazīmes var būt līdzīgas augstuma slimības pazīmēm.

Man ir bijusi AMS, un tas nav jautri. Dažreiz tas vienkārši notiek, neatkarīgi no tā, cik daudz jūs gatavojaties. Pieņemiet to un izturieties pret to nopietni.

Samits

Labākā kalnu pārgājienu daļa, protams, ir nokļūšana virsotnē. Kāpiena virsotni es vienmēr atzīmēju ar atpūtu, dažām fotogrāfijām un kādu ēsmu. Galu galā jūs tikko sadedzinājāt dažas nopietnas kalorijas. Tagad ir pienācis laiks to izdzīvot!

Neaizmirstiet uzklāt vienu vai divas papildu kārtas, lai jūs neatsaldētu. Daži pārgājieni arī novelk zābakus, lai ļautu kājām elpot. Svarīgi ir saglabāt siltumu un uzpildīt degvielu nobraucienam.

Kriss Hazzads Sangorgonio
Neaizmirstiet par kameru, lai uzņemtu virsotnes attēlu. Ja izmantojat tālruņa kameru, iestatiet tālruni lidojuma režīmā, lai akumulators neizlādētos. Baterijas ātri izlādējas, kad atrodaties ārpus mobilā torņa darbības zonas, jo tālrunis nepārtraukti meklē signālu.

Virzieties atpakaļ uz leju

Nobrauciens ir vieta, kur pārgājieniem rodas visvairāk problēmu. Pārgājieni nogurst, dodas pārgājienā ātri, jo dodas lejup, un var paslīdēt vai saslīdēt un potīt. Tas ir noticis ar labākajiem no mums.

Tas sākas ar ēšanu. Pārliecinieties, ka esat paēdis virsotnē un jums ir pietiekami daudz enerģijas, lai koncentrētos uz leju. Esiet īpaši modrs ar savu kāju. Izmantojiet pārgājienu nūjas, lai līdzsvarotos stāvos vai brīvos takas posmos. Ja jums nav pārgājienu nūju, nav kauna pietupties, lai noslīdētu.

Ja veicat maršrutu ārā un atpakaļ, atcerieties, ka taka var izskatīties savādāk, braucot lejup pretējā virzienā. Esiet informēts par taku un periodiski pārbaudiet, vai GPS vai kartē atrodaties pareizajā vietā.

cris hazzard Cucamonga virsotnē
Kalnu pārgājieni ir tā vērti. Noteikti sagatavojieties, svīst un izklaidējieties!

Brīdinājuma stāsts

Ļaujiet man pastāstīt, kas var notikt, ja jūs neuztverat kalnu pārgājienu nopietni. Es nesen gāju pārgājienā dažos augstos kalnos. Laiks bija lielisks, un tā bija laba diena pārgājieniem. Kad es sasniedzu virsotni (14 252 pēdu augstumā), es atradu divus koledžas studentus. Viņi izskatījās tā, it kā viņi mirs. Viņiem līdzi bija tikai viena maza ūdens pudele, kas tagad bija tukša. Viņi bija džinsos un kedas. Viņi redzēja taku kartē un vienkārši veica pārgājienu bez sagatavošanās. Es iedevu viņiem vēl 1,5 litrus ūdens un pārtikas, un tad viņi sāka iet atpakaļ.

Pēc brīža es viņus panācu, viens no viņiem nevarēja turpināt. Viņš bija dezorientēts, vemja un bija zaudējis līdzsvaru. Es teicu viņiem, lai viņi lēnām un droši dodas atpakaļ, cik vien labi vien iespējams, un es izsaukšu palīdzību, kad nonākšu mobilā tālruņa diapazonā. Par laimi, es zināju, ka man ir šūnu uzņemšana noteiktā takas punktā. Zvanīju mežsargam, izskaidroju situāciju, taču viņi tik drīz nevarēja nokļūt pie pārgājiena dalībniekiem nomaļās atrašanās vietas dēļ. Par laimi tuvumā trenējās militārais helikopters, kurā atradās mediķis. Helikopters atrada pārgājiena dalībniekus, piekļuva situācijai un galu galā nogādāja slimāko ceļotāju uzreiz uz neatliekamās palīdzības numuru.

helikoptera glābšana
Tas nav veids, kā beigt savu pārgājienu.

Pat ja jūs neesat tik stulbi kā tie puiši, neatkarīgi no tā, cik daudz plānojat vai cik reižu esat iepriekš veicis kalnu pārgājienu, pārliecinieties, ka veicat pienācīgu rūpību, pareizi sagatavojoties, piesardzīgi ņemot vērā laikapstākļus un ņemot centienus nopietni. Nekad nevar zināt, kas var notikt.

Saistītie ceļveži

Populāri raksti